Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

Strona główna » Uncategorized » Ratujemy budki lęgowe!

Ratujemy budki lęgowe!

Asocjacja na facebooku

Asocjacja na facebooku
1 marca rozpoczyna się okres lęgowy ptaków – jest to też szansa na ochronę drzew zagrożonych wycinką. Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone.
 

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:

  • niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
  • niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
  • umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

Oznacza to, że wycinka drzew, które są ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków – również na działkach osób prywatnych – nie jest możliwa bez specjalnego pozwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wyjątek stanowi konieczność przeprowadzenia wycinki z powodów bezpieczeństwa lub wówczas, gdy drzewo jest chore lub martwe. Jedynym gatunkiem, którego miejsca gniazdowania nie są chronione przez cały czas, są gołębie miejskie. Ale kiedy w ich gniazdach pojawią się już pisklęta – gniazdo i jego okolica zaczynają być chronione prawem.

Jeśli więc między marcem a październikiem dowiesz się o planach wycinki drzew, na których są (lub podejrzewasz, że są) gniazda, a także drzew będących w bliskiej okolicy gniazd, możesz śmiało poinformować właściciela terenu o tym, że taka wycinka będzie niezgodna z prawem. Może nie wiedzieć, że ostatnia nowelizacja prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania przepisów związanych z ochroną ptaków w okresie lęgowym. Jeśli mimo to wycinka zostanie rozpoczęta, należy ją zgłosić policji. Aby usprawnić proces, pamiętaj, by w zgłoszeniu podać podstawę prawną takiej interwencji: Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, a najlepiej przekaż wydrukowane Rozporządzenie właścicielowi terenu i wezwanym służbom.

Niektóre z ptaków gniazdujących na drzewach, które można spotkać w polskich miastach i których obecność może być przesłanką do wstrzymania wycinki:

Sójka:

zbliżenie
Dzwoniec:

zbliżenie
Kwiczoł:

zbliżenie
Kulczyk:

zbliżenie
Sierpówka:

zbliżenie
Grzywacz:

zbliżenie
Mazurek:

zbliżenie
Szczygieł:

zbliżenie
Sikora modra:

zbliżenie
Sikora bogatka:

zbliżenie
 Zięba:

zbliżenie
 Szpak:

zbliżenie
 Wrona siwa:

zbliżenie
 Kos:

zbliżenie
 Kowalik:

zbliżenie
 Kaczka krzyżówka:

zbliżenie
 Puszczyk:

zbliżenie


 Gawron:


http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Okres-legowy-ptakow-szansa-dla-drzew/

http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/kraj/a/szalona-wycinka-zwolni-od-dzis-rece-precz-od-drzew-mamy-sezon-legowy-wideo,11836961/

 

 

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Gravatar
Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: