Strona główna » Kronika Ptaka Nakręcacza

Kronika Ptaka Nakręcacza

Wiosna 2012

* Włodzimierz Skoczylas jest świadkiem horroru. Na jego oczach sroki atakują gniazdo wróbli, bezlitośnie gładząc ledwie opierzone pisklęta

* Wstrząśnięty Skoczylas zauważa,że w Krakowie prawie nie ma już wróbli i sikorek! Szuka u ornitologów odpowiedzi dlaczego i rady co można zrobić.

* Mężczyzna dowiaduje się, że miejski, skrzydlaty drobiazg znika gdyż: masowo ociepla się budynki, niszcząc szczeliny, w których gnieździły się te gatunki oraz coraz więcej jest w mieście drapieżnych ptaków m.in. srok które niszczą populację wróbli i sikor. Rozwiązaniem mogłyby być bezpieczne budki lęgowe, które uniemożliwią atak srokom

* Skoczylas postanawia rozpropagować ideę rozwieszania w mieście budek lęgowych ratujących populację ginących wróbli, sikorek i jerzyków

Wrzesień 2012

* Anna Kaczmarz, fotoreporter Dziennika Polskiego, zauważa na Plantach jak Skoczylas przybija  do drzewa budki lęgowe z dedykacjami. Mężczyzna opowiada jej o swym pomyśle ratowania wróbli i założenia asocjacji na rzecz ratowania tego drobiazgu.

* 14 września w magazynie Dziennika  Polskiego ukazuje się artykuł o “Kłopotach wróbelka zawadiaki” opisujący problem wróbli w mieście i pomysł na ich ratowanie Włodzimierza Skoczylasa

* Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki kontaktuje się ze Skoczylasem i proponuje mu współpracę. Postanawiają ratować wróble w Krakowie na wesoło, zachęcając do tego znanych i lubianych: urzędników, artystów i polityków wszystkich partii.

Październik 2012

* 7 października w Cafe Wróbelek na  ul. św. Tomasza odbywa się założycielskie spotkanie Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka. Biorą w nim udział m.in. : Zofia Gołubiew – dyrektor Muzeum Narodowego, Joanna Niedziałkowska – dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Teresa Grega - zastępca dyrektora  krakowskiego zoo, Kazimierz  Walasz – z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Joanna Wójcik – ornitolog zajmująca sie ptasią rehabilitacją. Uczestnicy spotkania postanawiają wspólnie działać na rzecz odbudowy populacji wróbli, sikorek i jerzyków.

* 9 października Teleexpres ogłasza światu o zawiązanej w Krakowie asocjacji

* Temat podchwytują radia, gazety i telewizje

* Do asocjacji wstępują szkoła muzyczna przy ul. Basztowej i Andrzej Sikorowski, który obiecuje skomponować piosenkę dla radosnego stowarzyszenia.

Listopad 2012

* Przedstawiciele Asocjacji są  zaproszeni na otwarte Forum Urbanistów Polskim, aby opowiedzieć o ptasim problemie i konieczności współpracy urbanistów i architektów.

* Pojawiają się pierwsze przykłady inwestycji przyjaznych ptakom. Hrabia Donimirski tak prowadzi budowę oficyny Pałacu Pugeotów przy ul. Starowiślnej aby w gzymsie pod dachem znalazlo się ok. 100 miejsc lęgowych dla jerzyków.

* 22 listopada odbywa się koncert dla wróbelka w Loch Camelot. Jaga Wrońska – krakowski wróbelek śpiewa piosenki paryskiego wróbelka Edith Piaf. Widownia jest pełna, a po koncercie publiczność wpłaca pieniądze na budowę budek lęgowych.

Grudzień 2012

* Do Asocjacji wstępuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, współpracę obiecuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, Straż Miejska, komitet Kopca Kościuszki i radni miejscy  oraz  sieć marketów budowlanych i wyposażenia wnętrz Leroy  Merlin. Firma ta obiecuje przygotować wspólną akcję promocyjną Zostań bohaterem swojego ogrodu. Mają stworzyć nowy, tani produkt : budki lęgowe do samodzielnego montażu, które będą dostępne w tym markecie i będą wykorzystywane przez Asocjację podczas akcji plenerowych.


 


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Gravatar
WordPress.com Logo

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Twitter picture

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Follow

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Silnik: WordPress.com